Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 2. 2017

Nemoci si věnovat čas

Jak je možná patrné z některých předchozích článků, patřím k těm lidem, kteří se potýkají s nějakými vleklými zdravotními obtížemi. Kvůli nim jsem se již od rané puberty začala zabývat psychickými příčinami nemocí, zdravým životním stylem a celkovým seberozvojem. Tíhla jsem k alternativním způsobům léčby, to zejména kvůli špatným zkušenostem s konvenční medicínou, která vždy řešila následky problému, místo aby se zaměřila na jeho skutečnou příčinu. S tím se neodmyslitelně pojí také fakt, že jsem načítala informace z rozmanitých knih, které se právě zabývaly alternativní léčbou nebo procesem sebepoznání a odhalení vnitřních, duševních příčin nemocí.

Jak už to tak obvykle bývá, tyto návody a informace byly tak rozmanitého charakteru, že se často nejenže neshodovaly, ale dokonce si i protiřečily. Někde vám doporučí vynechat mléčné výrobky, jinde je glorifikují pro obsah bílkovin, někde se dozvíte o přínosu raw stravy (která je dnes velmi moderní), jinde že se některé druhy zeleniny musí tepelně zpracovat, aby uvolnily patřičné množství vitamínů (např. mrkev). Někde se dozvíte, že moc nezáleží na tom, co jíte, že jde pouze o vaše vnitřní přesvědčení a naladění. Buďte za každou cenu pozitivní a stále se usmívejte x naplno projevte své, i negativní emoce (x opusťte veškeré emoce, ty vás nedefinují). Pijte zelený čaj x nepijte zelený čaj. Buďte vegan x dodržujte  paleo dietu. Takových protichůdných příkladů a návodů je nespočet a člověk je zmatený, co z toho má vlastně následovat. Skvěle tuto problematiku osvětluje kniha od Anity Morjaani Musela jsem zemřít. Tu, jako jednu z mála těchto „duchovních“ knih, mohu skutečně doporučit, protože mimo jiné osvětluje tento konflikt protichůdných alternativních názorů na léčbu.

Jednu myšlenku, ač mnohdy přítomnou jen implicitně, měly však všechny tyto knihy společnou. Já osobně bych ji formulovala asi takto: Věnujte sobě a léčbě vašeho problému čas. Hodně času. Nesnažte se jej překrývat nebo rychle eliminovat zásahy zvenčí. Soustřeďte se na to, co děláte špatně, jak se k sobě chováte, jak přemýšlíte, co (ne) vyjadřujete, potlačujete, co jíte. To, že přijde nemoc, znamená, že něco ve vás není v souladu. Nesnažte se nesoulad potlačit, snažte se jej řešit.

Často slýchám nebo čítám, že lidé by chtěli zhubnou/zbavit se špatných návyků/ cokoli, ale nemají na to čas. Musí chodit do práce, věnovat se příbuzným či partnerovi, nakupovat, starat se o domácnost... To jsou všechno chvályhodné věci, nemyslím si ovšem, že by se v rozvrhu pracujícího člověka nenašla hodina na cestu k uzdravení. Často tito lidé tráví volno u nesmyslných seriálů nebo stupidních televizních pořadů, místo aby se šli chvíli věnovat sami sobě. Nemít čas věnovat se sobě a řešení své nemoci je vstupenkou do hrobu. A to velmi předčasně. Pokud si ovšem věnujeme patřičné množství času, odměnou je nám vyřešení našich problémů a pevnější zdraví, bez nichž bychom koneckonců naše výše zmíněné „povinnosti“ ani plnit nemohli.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář