Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 7. 2016

Chcete zjistit jací jste?

Ne, podle nadpisu by se to sice mohlo zdát, ale tento článek nebude obsahovat žádný vysoce certifikovaný psychologický test na zjištění povahy a typu osobnosti. Mohu Vám však nabídnout poněkud snažší, a často možná snad i efektivnější cestu k poznání sebe sama. A touto cestou je, tramtadadáá... Travéní více času s dětmi! Nevěříte? Mohu Vám předestřít několik mých osobních poznatků o této velmi zajímavé zkušenosti, které se mi v mnohých případech při mé práci s dětmi potvrdily.

Před dětmi si nemůžete na nic hrát

Ano, k tomuto bodu je hodně co říci, vezmeme to však ve zkratce. Děti v 99% případů poznají, že se nechováte tak, jak to ve skutečnosti cítíte. Pokud se před nimi snažíte přetvařovat, chovají se neklidně a jsou z Vás zmatené. Mnohdy je dobré jim narovinu říci, jak se vlastně cítíte (samozřejmě se nejedná o sdělování žádných osobních traumat, ale ono mnohdy: ,,Promiňte, ale dnes mě bolí hlava a jsem unavená, prosím respektujte to'' postačí, a děti pochopí vaši situaci). V tomto bodě se naučíte skutečně projevovat své osobní pocity, a tak můžete sami sebe mnohem lépe poznat.

2. Před dětmi si nemusíte na nic hrát

I když by se mohlo zdát, že se jedná o tu samou věc, jako v prvním bodě, opak je pravdou. Myslím, že mnozí z nás určitě mnohdy zažili situaci, kdy se před ostatními snažili vypadat lépe, než se ve skutečnosti cítili, chtěli dát na odiv své znalosti a dovednosti, takzvaně se vytáhnout. Pokud necítíte tento můj výrok jako pravdivý, nebo je pro Vás obtížné si přiznat, že si občas potřebujete pozdvidhnout své ego, uvedu tento příklad raději na sobě. Ráda vypadám chytrá a vzdělaná, často mluvím s lidmi o věcech, kterým rozumím lépe než oni a přiznám si, že se občas vyžívám v tom, když můžu někoho něco naučit nebo někoho poučit. S dětmi tohle ale absolutně nefunguje! Děti nezajímá, co je to pleonasmus nebo hegemonie. Dětem je jedno, jak se rýsuje graf funkce, děti neřeší, co kdo asi myslel tamtím uměleckým dílem. Mají naprosto jiné zájmy, které jsou ale při bližším prozkoumání mnohem důležitější a opravdovější, než jsou většinou ty naše. Když děti něco vyrábí, mnohdy přijdou na nové a lepší způsoby a cesty, jak udělat, aby výrobek vypadal co nejlépe a nejefektivněji. Když s Vámi děti hrají nějakou hru, většinou se mnohem lépe soustředí, jdou si za svým a tak vyhrají. Pokud dětem vysvětlujete něco, co je aktuálně nezajímá, dají Vám svým neotřelým způsobem najevo, že to, co jim říkáte, není pro ně nosná informace. Děti jsou ve své přirozenosti daleko moudřejší než my, a proto není dobré chtít před nimi vypadat lepší, než ve skutečnosti jste. Mohlo by se stát, že Vás dovedně setřou :-D.

3. Je dobré poslouchat, co nám o nás děti říkají

Každý se jistě setkal s čistou dětskou upřímností a pravdivostí. Od trapasů, kdy jedete s křivozubou sousedkou ve výtahu, načež se váš milý asi tříletý sourozenec či vlastní dítko zeptá přímo té paní, proč už dávno nenosí rovnátka až po krásnou pravdu, kterou Vám ve vhodných okamžicích sdělují. Můžete si být jisti, že když Vám říkají, že jste krásní, tak pro ně opravdu krásní jste, a nemusí se to týkat jenom vzhledu, protože děti mají jiné vnímání krásy- většinou je pro ně hezký ten, kdo se k nim hezky chová. Když Vám řeknou, že jste vtipní, nebo se smějí Vašim vtipům, můžete si být jistí, že to nehrají, aby se Vám zavděčili, ale že jim to skutečně přijde vtipné. A největší poctou pro Vás může být, když s Vámi chtějí trávit jejich čas a ptají se Vás, jestli si s nimi už půjdete hrát. Toto je skutečně velké ocenění, protože dnešní děti jsou velcí individualisté a pokud se jim něco nebo někdo nelíbí, dávají to opravdu velmi neotřele najevo.

Pokud trávíte hodně času s dětmi, je téměř jisté, že se vracíte ke své vlastní podstatě a svému bytí. Protože děti stále ještě do určité míry jsou tím člověkem na provopočátku, který je ještě nezměněn okolními (negativními) vlivy. Trávit více času s dětmi může být pro Vás velmi ozdravné, protože se začnete zaměřovat na pravdu a skutečnost ve své elementární, leč hlavní podobě. Začnete být více sami sebou a tak také můžete zjistit, jací ve skutečnosti jste. Vaše obvyklé problémy půjdou stranou a postupně ztratí na důležitosti, protože tím nejpodstatnějším artiklem života není být co nejchytřejší, mít nejlepší práci a nejvíce peněz, ale prostě jen žít. A to děti umí skutečně nejlíp ze všech.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář