Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 7. 2016

Manipulátoři

Měla jsem příležitost účastnit se jedné nejmenované konference, na které se konají opravdu rozmanité workshopy a přednášky na různá témata. Tato konference mi dala hodně nových zkušeností, proto jsem se rozhodla napsat o tom článek, který bude začínat krátkým úvodem na styl reportáže a poté se doufám dostanu k hlavní myšlence, kterou bych opravdu velmi ráda sdělila.

Tato konference trvala tři dny. První den nebyl nikterak zajímavý, byl spíše takový seznamovací a poznávací. Nikdy jsem na místě jejího konání nebyla, tudíž jsem se tam mnoho nevyznala. První den jsem tedy měla příležitost trošku se zorientovat,

Druhý den začal být poměrně zajímavější, neboť jsme se konečně dostali k úkolu, který nás tam čekal. A při té příležitosti jsem se mohla zúčastnit workshopů a přednášek, které byly pro zúčastněné připraveny. Některé z přednášek byly zajímavé, docela zvláštní, lektoři mě seznámili s tématy, o kterých jsem mnoho nevěděla, takže tato témata tak trochu ,,naťukli'' a je jen na mně, jestli o nich budu chtít dále zjišťovat. Týkalo se to například lidí, kteří ve své hlavě slyší hlasy a nediagnostikuje se jim schizofrenie, nýbrž se s nimi normálně pracuje a je snaha přijít na primární důvod, proč tyto hlasy vznikají. Další přednáška se týkala sexuality v psychoterapii, která je zde bohužel stále tabuizovaná. K tomu bych řekla snad jen, že dnešní povědomí o sexu se výrazně zvýšilo, je jej hodně ve filmech, knihách, v televizi, na plakátech etc. a zde je velmi zkomercionalizován a používán hlavně k reklamě. O sexuálních otázkách každodenního života se však mluví velmi pomálu. Sex a vše, co tento pojem zahrnuje se bohužel neřeší v té obyčejné, lidské rovině. Zde je opravdu naopak spíše tabu a toto může způsobovat v krajních případech i nehezká traumata. Pokud to řeknu velmi zjednodušeně, sex je všudě, kde je potřeba reklamy, komerce a zaujetí lidí, ale jako normální přirozená věc není zmiňován nikde.
Další přednáška se týkala užití metafory v terapeutické praxi, protože lidem velmi pomáhá, pokud nemusí mluvit narovinu a prostřednictvím metafory dokáží vyjádřit věci, o nichž by se běžně báli zmiňovat. Tyto tři přednášky tedy byly docela fajn a obohacující, ale nejsou předmětem tohoto článku, i když je někdy možná více rozepíšu. To je však ve hvězdách.

Jako hlavní téma jsem ale chtěla psát zejména o manipulaci s lidmi, o ovlivňování a o tom, co je v dnešní době v kruzích, ve kterých se pohybuji velice ,,in''. A k tomuto tématu mě právě dovedly workshopy a přednášky, které jsem navštívila poté.
Tak například žena, věnující se hudbě jako prostředku terapie, čili muzikoterapii. Nepopírám, že se ze začáku jevila jako docela zajímavá žena. Můj názor na ni se ale začal velmi rychle měnit, když jsem zjistila, že je to bohužel jedna z těch dnešních,velice duchovních lidí. Určitě jste se také ve svém okolí setkali s někým, kdo se zabývá těmito esoterickými a magickými věcmi, což může být do jisté míry docela fajn, pokud se z toho ovšem nestane fanatická touha někoho ovlivňovat, vydělávat na tom peníze či totální posedlost po vykonávání různých duchovních ,,praktik'', kterých tito lidé mají opravdu nespočet. Je to způsobeno tím, že dnešní doba je velmi zvláštní, jako příklad uvedu nedávno prorokovaný konec světa 2012. Lidé dnes opravdu v podvědomí cítí, že by již byla načase nějaká velká změna, jinak to s námi nemůže dobře dopadnout. Tohoto názoru se ovšem chytili pochybní lidé, kteří toto velmi využívají buď k vydělávání peněz a ví, že to co propagují, jsou nesmysly, a nebo se opravdu ztotožnili se svým fanatickým názorem,pevně věří, že to co říkají je skutečnost a svou nemocnou myslí ovlivňují a postihují jejich následovníky.
Typickým příkladem byla tato velice duch-hovní paní, která nás nejprve informovala o tom, že informace, které se nám chystá říct by snad ani neměly vyjít na světlo, neboť jí je sdělily bytosti z jiných světů a k nám, jakožto k obyčejným lidem by se vůbec neměly dostat. Ona,jakožto osvícená, ale prý cítí, že se doba a život lidí mění a proto bychom to měli vědět. Už toto je podle mě obrovský nesmysl, protože každý má právo vědět, jak to na zemi chodí, všichni jsme si přece rovni! Začala mi velice připomínat církev a její myšlenky, kde je Bůh nade všemi, rozhoduje o všem a na zemi má své kněží a papeže, kteří jsou s ním ve spojení a ,,obyčejní lidé'' jsou nicky, které byly těmito vrchnostmi ovládány a podřízeny. Nemusím snad dodávat, že tento názor o nadřazenosti kohokoliv je velmi patologický a scestný. Kudpodivu ona sama však začala církevní instituci shazovat, vyprávěla o špatném výkladu Bible ale ne prostým sdělováním informací, ale s velikým přesvědčením, že jen ona je ta, kdo má pravdu a ten, kdo si to nemyslí, je hlupák. Což mi církevní praktiky, které ona sama tak pomlouvala, velmi připomínalo. Poté začala velmi abstraktně povídat (dost pochybuju, že ona tomu, co vypráví, sama rozuměla) o různých energiích, propojení čaker a nějakých nesmyslnách slovech, což dle mého názoru nemělo hlavu ani patu. A když se pak rozhodla, že nám ukáže nějaká cvičení k uvědomování si sounáležitosti s lidmi a se zemí, myslela jsem, že mě normálně omejou. Protože si stoupla, dalších padesát účastníků workshopu si stouplo a začali odříkávat ta nesmyslná slova a k nim provádět různé pohyby, to vše divným, táhlým hlasem naladěným dle nějakého strunného nástroje (který ale zněl krásně, abych zase nehaněla všechno). Takže jsem měla opravdu velmi krásný a zajímavý pohled na bandu padesáti lidí, kteří, aniž by věděli, co říkají, velice důležitě ,,zpívali'' aankh beeel gymeeel a máchali do toho rukama s obrovským zaujetím a pocitem- my jsme ti duchovní co tomu rozumí. Možná se ta představa bude někomu zdát úsměvná, ale pro mě úsměvná není. Protože jejich počínání bylo projevem patologické mysli. To mi nikdo nevymluví.

Pak, jako by se s těmito duch-hovními a esoteroristickými (jak jsem je, už doma, docela znechucená a rozhozená pojmenovala), rozrhl pytel. Všude jsem najednou potkávala samé tyto duchovní mistry, jejichž ego se potřebovalo velmi zviditelnit a oni sami potřebovali být středem pozornosti. Napovídal o tom jejich vysoce esoterický vzhled, jejich mluva, chování a veliká nadřazenost nad námi, obyčejnými smrtelníky.

Díky této konferenci jsem si uvědomila, že vše, čemu věří velká skupina lidí je nedůvěryhodné. Protože to hraničí s vymýváním mozků. Slova jako duchovní, osvícení a esoterično jsou tak zprofanovaná, že ztratilá svůj původní význam.

Dnešní doba, která je opravdu plná lidí, kteří nerozumí sami sobě a stále se hledají přeje těmto lidem, kteří buď opravdu chtějí manipulovat a prostřednictvím toho vydělávat peníze, a nebo jsou sami tak ubozí a nemají sebevědomí a zdravý náhled na věci, že se navlečnou do batikovaných věcí, udělají si zvláštní účes, nahodí sluníčkový úsměv a přejmou nějaké přesvědčení, které jim vyhovuje a to pak hlásají jako nejlepší. Oni jsou pak ti duchovní lidičkové, kteří se ,,konečně našli'' a myšlenky jejich patologických myslí pak nabourávají realitu.

Vnímám, že se dnes opět vytvořil trend týkající se těchto duch-hovních, esoteroristických lidí a nadlidí. Poznáte je velmi snadno, stačí se jen pořádně dívat. Většinou svoji duchovnost a esoteričnost dávají hodně najevo, pořád o ní mluví a snaží se vás přesvědčit o své pravdě, přičemž oni všemu rozumí a vy jste ubožáček, který o těchto věcech nemá ani páru. Oč jsou však lepší, než lidé, kteří manipulují třeba prostřednictvím lží a reklamy?

Snažte se vyhledávat ve svém okolí takové lidi, ze kterých již na první pohled vyzařuje skutečná vyrovnanost a vnitřní klid. Většinou vypadají naprosto obyčejně, a touto obyčejností jsou krásní. Mají přiměření sebevědomí, mají rádi sami sebe a okolí, snaží se neodsuzovat a když s nimi mluvíte, mají srovnané myšlenky a názory. Jsou ukotvení ve své realitě, vše dělají, jak nejlépe dovedou a když něco dělají, jsou plně v přítomnosti a práce se jim dobře daří. Nestěžují si a když už, jejich stížnost vyzní spíše jako prosté konstatování faktu, dále se k tomu nevrací, protože ví, že to, o čem mluví, přitahují znovu do života. Mají optimistický náhled na svět a je vám s nimi dobře. A má být proč.

Na závěr si dovolím krátké video, které má právem přes 30 000 shlédnutí. Možná jste jej již viděli, protože je známé, ale téma tohoto článku skvěle doplňuje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář